V Praze už je i přes levné hypotéky koupě bytu pro běžnou středostavovskou rodinu nedostupným luxusem. Dnes v hlavním městě prakticky nekoupíte byt, pokud nemáte naspořený alespoň milion korun v hotovosti. Začínají se ozývat varování, že se na trhu nafukuje nebezpečná bublina. 

Zatím má ale zdražování bytů jiný efekt. Jak upozorňuje realitní analytik Petr Hána z Deloittu, byty nakupují čím dál častěji investoři. Za hotové peníze a na pronájem. V Praze už v novostavbách developerských firem představují investiční byty pořizované za hotovost, nikoliv na úvěr, skoro dvě třetiny všech prodejů.

Přinese to zřejmě postupně zásadní změnu - masový přesun od vlastnického bydlení k nájemnímu. Přiblížíme se tak situaci, která je obvyklá v západní a severní Evropě. Dnes u nás žije v nájemním bytě jen zhruba 23 procent lidí, což je mnohem méně než v Německu, Dánsku či Francii. Na jihu evropského kontinentu sice převažuje bydlení ve vlastním. V Česku má ale nájemní bydlení tradici, takže se dá čekat, že si na něj obyvatelé měst časem znovu zvyknou.

Celý článek naleznete zde.