Luka Living Rental Apartments je nový nájemní bytový komplex, jenž vyrůstá u stanice metra Luka v Praze. Za investicí v hodnotě 800 až 900 milionů korun stojí rodina Valových ze společnosti Siko koupelny. Stavba bude mimořádně energeticky nenáročná - dosáhne štítku A.

Projekt Luka Living Rental Apartments získal cenu „Energetický a ekologický projekt roku“, již vyhlašuje ministerstvo pro místní rozvoj.

Suchou nohou z metra až do bytu. Takový luxus si dopřejí obyvatelé nájemního bytového komplexu Luka Living Rental Apartments. Ten vyrůstá u stanice metra Luka v Praze a je ojedinělý z několika pohledů.

Neobvyklé je už to, že se soukromý investor pouští do výstavby nájemního bytového domu, který hodlá dlouhodobě provozovat. Navíc oním investorem není klasický developer, ale společnost Luka Residential. Tu vlastní rodina Valových, jež v tuzemsku vybudovala a vlastní síť prodejen Siko koupelny. Unikátní je i to, že stavba bude v pasivním energetickém standardu, což nájemníkům zaručí minimální náklady na vytápění. Pasivních bytových domů je přitom v Česku jen hrstka a rozhodně ne žádný s více než 200 byty.

"Je to hodně pokrokový projekt, který v tuzemsku nemá obdoby," říká Tomáš Kašpar, ředitel společnosti Luka Residential. V domě budou vedle nájemních bytů také obchody a služby.

Za první projekt komerčně postaveného nájemního bytového domu je považován dům, jenž od roku 2008 stojí v Praze na Albertově. Jeho investorem je společnost CTR group, ve které Kašpar pracoval jako obchodní ředitel. Právě zde si byznys s nájemním bydlením "osahal".

To byl podle Kašpara i jeden z důvodů, proč ho Vítězslav Vala přizval ke spolupráci na projektu Luka. "On bude ten táta, který to zaplatí, a já ta máma, která to odnosí a odrodí," popisuje s nadsázkou Kašpar. "Valovi investují peníze různě a jednou z možností jsou nemovitosti, které budou sami provozovat," říká Kašpar. Jejich firma Siko koupelny v posledních letech generuje tržby přesahující dvě miliardy korun.

Celý článek si můžete přečíst zde